Odwiedź nas
Reda, Jana Pawła II 9 G
Rejestracja
Poniedziałek - Piątek: 7-16

Ostroga piętowa – przyczyny i leczenie

Ostroga piętowa to nienaturalna narośl kostna – entezofit. Występuje na kości piętowej, najczęściej w okolicy przyczepu rozcięgna podeszwowego. Ostroga na początku objawia się bólem pięty pojawiającym się po dłuższym wysiłku fizycznym. W miarę rozwoju schorzenia, ostroga zaczyna być bolesna podczas każdego ruchu, a w ostatnim stadium także w spoczynku. Dolegliwość ta dotyka blisko 10-15% populacji.

Czynniki sprzyjające powstawaniu ostrogi piętowej:

Wiek – ryzyko pojawienia się ostrogi wzrasta wraz z wiekiem. Łączy się to prawdopodobnie ze zmianami we wzorca chodu – skrócenie długości kroku i wydłużeniem czasu kontaktu pięty oraz śródstopia z podłożem.

Waga – większość badań wyraźnie wskazuje nadwagę i otyłość jako znaczące czynniki ryzyka zwiększające szanse na wystąpienie ostrogi piętowej nawet 7-krotnie.

Ustawienie stopy – ustawienie pronacyjne stwierdza się podczas badania RTG u 60-80% pacjentów cierpiących na ból związany z ostrogą piętową. Kolejnym czynnikiem towarzyszącym ostrodze jest płaskostopie.

Płeć – związek płci ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia ostrogi nie jest do w pełni potwierdzony, to odnotowuje się, że kobiety poniżej 49 roku życia uskarżają się na tę dolegliwość niespełna dwukrotnie częściej aniżeli mężczyźni. Z wiekiem różnica ta zmniejsza się. Niektóre hipotezy sugerują, związek noszenia obuwia na wysokim obcasie z większą częstotliwością występowania u kobiet tej przypadłości.

Ostroga piętowa – przyczyny powstawania

Etiologia ostrogi piętowej nie została do końca poznana – zauważa się związek z proliferacją komórek w okolicy stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego oraz sumujących się naprężeń i mikrourazów. Jedna z teorii sugeruje, że błędny wzorzec ruchu stopy powoduje zaburzenie odżywienia powięzi podeszwowej a to w konsekwencji do stanu zapalnego i powstawaniu złogów wapiennych.

Z kolei inna teoria twierdzi, że ostroga piętowa może być formą adaptacji kości piętowej na powtarzające się siły skierowane pionowo. Chrząstka włóknista działa jako bufor siły przenoszonej z kości, chroniąc piętę przed wystąpieniem uszkodzeń lub mikrozłamań.

Rehabilitacja w ostrodze piętowej

Najczęściej polecanym zabiegiem w terapii ostrogi piętowej jest aktualnie fala uderzeniowa. To forma fali mechanicznej uwalniającej wysokie, skokowe ciśnienie w krótkiej jednostce czasu. Zabieg ten stymuluje powstawanie nowych naczyń krwionośnych, a tym samym poprawia jego ukrwienie i odżywienie. Inna teoria sugeruje, że poprzez mechaniczne drażnienie występuje uszkodzenie błony komórkowej a to uniemożliwia przesyłania bodźców bólowych. Zaletą fali uderzeniowej jest jej duża skuteczność i niewielka liczba zabiegów (3-6) potrzebnych do uzyskania trwałych rezultatów zmniejszenia dolegliwości. W połączeniu z celowaną terapią manualną polegającą na uwolnieniu powięzi podeszwowej i zwiększeniu ukrwienia stopy uzyskuje się długotrwałą poprawę.

Ostroga piętowa – leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne stosowane jest jedynie w sytuacjach, gdy zawodzą metody nieinwazyjne, czyli bardzo rzadko. Niestety bez dotarcia do przyczyny problemu i zmiany nieprawidłowych wzorców ruchowych, nawroty ostróg piętowych bywają bardzo częste.

Zdjecie RTG – ostroga piętowa dolna

Leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *