Odwiedź nas
Reda, Jana Pawła II 9 G
Rejestracja
Poniedziałek - Piątek: 7-16

Gimnastyka korekcyjna

Gimnastyka korekcyjna to ćwiczenia skierowanie głównie do dzieci i młodzieży, u których występuje wada postawy lub tendencję do jej powstania, a także dla dorosłych, którzy cierpią na dolegliwości kręgosłupa.

Dzieci coraz więcej czasu spędzają w domu przy komputerze, telewizorze czy z telefonem w niedbałej pozycji, co negatywnie wpływa na ich rozwój motoryczny. Skutkuje to skrzywieniem kręgosłupa, skoliozą, asymetrią łopatek i miednicy, płaskostopiem i bólem stawów już w młodym wieku. U osób dorosłych jedną z najczęściej spotykanych wad postawy jest kifotyczne ustawienie kręgosłupa, spłycenie lordozy i towarzysząca przy tym sztywność stawowa. Przyczyną tych schorzeń najczęściej są złe nawyki w pracy i wielogodzinne spędzanie czasu w niewłaściwej pozycji siedzącej.

Kiedy należy zapisać dziecko na ćwiczenia korekcyjne? Wadę postawy może stwierdzić lekarz pediatra lub ortopeda, a następnie skierować dziecko na ćwiczenia do fizjoterapeuty. W naszym gabinecie nie ma konieczności posiadania skierowania lekarskiego na ćwiczenia korekcyjne. Jeżeli zauważyłeś, że Twoje dziecko garbi się, ma niepoprawną pozycję siedzącą, mało czasu spędza aktywnie, koślawi kolana lub ma nieprawidłowy chód, zadzwoń do nas i umów się na konsultację do fizjoterapeuty.

Jak wygląda pierwsza wizyta z dzieckiem? Niezależnie czy na ćwiczenia skierował Was lekarz, czy przyszliście z własnej inicjatywy pierwsza wizyta rozpoczyna się od konsultacji z fizjoterapeutą, która polega na wywiadzie z rodzicem, oglądaniu i badaniu kręgosłupa i stawów dziecka. Przeprowadzamy dokładne badanie wzrokowe kręgosłupa we wszystkich płaszczyznach, następnie badanie ruchomości kręgosłupa, badania symetrii ustawienia barków, łopatek, talerzy biodrowych oraz długości kończyn dolnych.

Na czym polega gimnastyka korekcyjna? Ćwiczenia dobieramy indywidualnie do każdego pacjenta w zależności z którym odcinkiem ciała jest problem. Ćwiczenia mają na celu wzmocnienie mięśni głębokich (stabilizujących) oraz mięśni powierzchownych (posturalnych). Jeżeli występuje boczne skrzywienie kręgosłupa lub skolioza należy zastosować indywidualnie dobrane ćwiczenia asymetryczne, które mają na celu wzmocnienie mięśni osłabionych i rozciągniętych, a rozluźnienie i wydłużenie mięśni skróconych. Należy wzmocnić mięśnie brzucha, grzbietu i miednicy, które odpowiedzialne są za utrzymanie postawy. Poprzez regularne ćwiczenia skutecznie zapobiegamy rozwojowi niewłaściwych wzorców ruchowych, korygujemy skrzywienie, uczymy się prawidłowej pozycji i jej nawyku.

Czy ćwiczenia korekcyjne przynoszą efekty? W dzieci i młodzieży regularne wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych może w znacznym stopniu skorygować wadę postawy i zmniejszyć skrzywienie kręgosłupa. W osób dorosłych, u których rozwój układu kostnego jest zakończony nie mamy możliwości skorygowania asymetrii kręgosłupa, jednakże poprawa ruchomości kręgosłupa, wzmocnienie mięśni posturalnych i nauka prawidłowej pozycji może znaczenie poprawić funkcjonowanie Twojego kręgosłupa i zmniejszyć dolegliwości bólowe.  Do uczestnictwa w zajęciach zapraszamy Rodziców, żeby obserwowali zajęcia i mieli okazję nauczenia się ćwiczeń, które dziecko może wykonywać samodzielnie w domu pod nadzorem rodzica.

One comment on “Gimnastyka korekcyjna

  1. Interesujący wpis! Niestety niewiele Polaków zdaje sobie sprawę z konieczności stosowania gimnastyki korekcyjnej u dzieci. Z czego to wynika? Na pewno to brak rzetelnych informacji na ten temat lub po prostu zaniedbania rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *