Odwiedź nas
Reda, Jana Pawła II 9 G
Rejestracja
Poniedziałek - Piątek: 7-16

Masaż klasyczny

Masaż jest jedną z metod fizjoterapeutycznych wykorzystywanych w naszym gabinecie. Najbardziej popularny jest masaż klasyczny, który w zależności od jego wykonania może mieć charakter leczniczy lub relaksacyjny. 

Jak działa masaż klasyczny? Masaż ma działanie przeciwbólowe dzięki zmniejszeniu napięcia mięśniowego, poprawia odżywianie tkanek i ich regenerację poprzez przyspieszenie przemiany materii, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, przyspiesza przepływ krwi i limfy. Masaż pozytywnie wpływa na stan psychofizyczny i działa odprężająco, a wykonywany systematycznie korzystnie wpływa na samopoczucie oraz zapobiega powstaniu przeciążeniowych dolegliwości bólowych.

Jak przeprowadzany jest masaż w naszym gabinecie? Masaż wykonujemy przy użyciu rozgrzanej oliwki do masażu lub oleju kokosowego oraz masła shea.  Masaż może być całościowy, czyli obejmuje całe ciało (ręce, nogi i plecy), a czas jego wykonania wynosi od 1h do 1,5h. Bardzo popularną formą masażu klasycznego jest masaż częściowy, kiedy koncentrujemy się na wybranej partii ciała, zazwyczaj jest to kręgosłup lub wybrany odcinek kręgosłupa (szyjny, piersiowy lub lędźwiowy). Czas trwania masażu odcinkowego to od 30 do 45 min.  

Technikami stosowanymi naprzemiennie podczas masażu klasycznego jest głaskanie, rozcieranie, ugniatanie oraz oklepywanie. Dobór właściwych technik masażu i siły nacisku na tkanki dostosowany jest do danego pacjenta, jego schorzenia, wieku oraz odczuć w trakcie zabiegu. Celem zabiegu jest osiągnięcie właściwego efektu terapeutycznego, czyli lepszego samopoczucia pacjenta i zmniejszenia jego dolegliwości bólowych. W naszym gabinecie masaż wykonywany jest przez magistrów fizjoterapii, którzy ukończyli liczne kursy doszkalające z tej dziedziny i mają kilkuletnie doświadczenie w pracy manualnej z pacjentem.

Jakie są wskazania do wykonania masażu klasycznego?  Jest to forma terapii o szerokim działaniu w wielu schorzeniach i dolegliwościach. Stosowana w schorzeniach ortopedycznych, czyli problemach z narządem ruchu takich jak stan po urazach, zabiegach operacyjnych, deformacje stawów. Masaż leczniczy kręgosłupa wskazany przy skrzywieniach kręgosłupa i wadach postawy, a także przeciążeniach związanych z pracą siedzącą. Zastosowanie znajduje w schorzeniach neurologicznych takich jak niedowład, porażenie, przykurcze mięśniowe. Masaż w rehabilitacji sportowej jest niezbędnym elementem treningowym, ponieważ pomaga zmniejszyć zmęczenie i przyspiesza regenerację, poprzez regularne rozluźnienie mięśni zapobiega przeciążeniom i kontuzjom związanym z mikrourazami. 

Jakie są przeciwwskazania do wykonania masażu?  Przed wykonaniem zabiegu fizjoterapeuta przeprowadzi wywiad w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań takich jak: ostre stany zapalne, gorączka i złe samopoczucie, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, zaawansowana miażdżyca i osteoporoza, tętniaki i naczyniaki, stan do 6 miesięcy po zakrzepowym zapaleniu żył i zawale serca, zmiany nowotworowe, epilepsja, tendencje do występowania krwotoków.

Czy można korzystać w masażu w ciąży? Tak, ale to należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, który zna kartę ciąży i aktualne wyniki badań oraz wystawi pisemną zgodę na wykonanie masażu. Kobieta w ciąży odczuwa w każdym miesiącem coraz większe zmęczenie, dolegliwości dolnej części kręgosłupa i obręczy biodrowej, a także obrzęki kończyn dolnych. Masaż w okresie ciąży wpływa pozytywnie na zmniejszenie napięcia mięśniowego i dolegliwości bólowych kręgosłupa i stawów, poprawia krążenie i zmniejsza obrzęki kończyn. Ma działanie nie tylko lecznicze, a także relaksujące. Masaż kobiety ciężarnej wykonujemy jest w pozycji bezpiecznej i komfortowej dla przyszłej mamy np. w leżeniu na boku lub na siedząco. Nie zaleca się korzystania zabiegu w pierwszym trymestrze ciąży, przy powikłaniach ciążowych, ryzyku przedwczesnego porodu, mdłościach, złym samopoczuciu.

Czym jest masaż relaksacyjny?  Jest to subtelna  forma masażu, która na celu wyciszenie i odstresowanie pacjenta, poprzez wykonanie delikatnych technik masażu, bez gwałtownych ruchów i dużego nacisku w odprężającej atmosferze, przy przygaszonym świetle, zapachu świec i spokojnej muzyce relaksacyjnej.  Masaż relaksacyjny oddziałuje na układ nerwowy, redukując objawy stresu, likwiduje nadmierne napięcie mięśni, przywraca właściwe krążenie krwi, a nawet pomaga w walce z bezsennością. Zapraszamy jeżeli czujesz, że stres daje ci we znaki, odczuwasz napięcie mięśniowe w karku i plecach, częste bóle głowy, zmęczenie psychiczne i nerwowość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *